Перша сторінка

Хто на сайті

Зараз на сайті 0 користувачів і 1 гість.

Контакт-центр суду 0-800-501-492

Рішення по справі № 2а-1138/11/2770

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м.  Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 грудня 2019 року                      № 2а-1138/11/2770

 

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Добрянської Я.І., розглянувши адміністративну справу у письмовому провадженні

за позовом            прокурора Нахімовського району м.Севастополя, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя

до                     Публічного акціонерного товариства «Севастопольський морський завод»

про                     стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся прокурор Нахімовського району м.Севастополя в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя з позовом до Публічного акціонерного товариства «Севастопольський морський завод» про стягнення заборгованості, що виникла з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1  та Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

З урахуванням уточнених позовних вимог позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1 в розмірі 55338, 25грн. та Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, в розмірі 102638, 35 грн, а всього – 127  722, 96 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 15 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 4 лютого 2013 року, позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 64018 грн.  23 коп. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 грудня 2015 року касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя задоволено частково. Постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 15 листопада 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 4 лютого 2013 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 грудня 2015 року прийнято справу для нового судового розгляду.

Разом з тим, 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство «Севастопольський морський завод» перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Управлінням Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя на адресу відповідача було направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за лютий 2011 року, які становлять 166  794 грн. 85 коп. Сума заборгованості виникла з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1 та Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

З урахуванням уточнених позовних вимог позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1 в розмірі 55338, 25грн. та Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, в розмірі 102638, 35 грн, а всього – 127  722, 96 грн. (а.с. 146-148 том 2).

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відшкодуванню підлягають лише витрати на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які отримали право на пенсію після 1 січня 2004 року, тобто після набрання чинності законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а інші витрати на виплату та доставку пільгових пенсій відшкодуванню не підлягають. Суди зазначили, що відшкодовуватись мають лише основні розміри пенсій без урахування підвищень, які виникли внаслідок перерахунків та індексацій.

В той же час суд касаційної інстанції, скасовуючи зазначені рішення, зазначив, що витрати на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які отримали право на пенсію до 1 січня 2004 року також мають відшкодовуватись роботодавцем, також територіальним органам Пенсійного фонду України належним чином надсилало боржнику розрахунки по пільгових пенсіях, повідомляли про перераховані пенсії у встановлений строк.

Відповідно до п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV передбачено, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Обов'язок щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ґрунтується на абз. 4 підп. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 % з наступним збільшенням її щороку на 10 % до 100 % розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Отже, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів «а», «б»-«з» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1 та списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від  25 вересня 2012 року, 17 грудня 2013 року (справи №№ 21-251а12, 21-293а12, 21-453а13).

Відповідно до п. 16 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Згідно п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам.

«Надбавки та підвищення», які встановлюються та виплачуються відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення», відрізняються від поняття «збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку», визначеного Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки законодавством передбачено не лише різні підстави для таких змін розмірів пенсій (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону України «Про пенсійне забезпечення», під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, - Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), а й правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить її основний розмір.

Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі – Інструкція № 21-1), встановлено розміри витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно п. 6.7 Інструкції № 21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Виходячи зі змісту абзацу другого пункту 6.8 Інструкції у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування, органи Пенсійного фонду України повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення зазначених обставин.

Така позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 16 квітня 2013 року (справа № 21-12а13).

Станом на день розгляду спору в суді, заборгованість в розмірі 127  722, 96 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2 відповідачем не сплачена, розрахунки   Публічним акціонерним товариством “Севастопольський морський завод” не оскаржені. Доказів зворотнього суду не пред’явлено.

Згідно зі статтею 23 Закону № 1058-ІV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Беручи до уваги те, що суму заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2 до Пенсійного фонду України у розмірі 127  722, 96 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,   Окружний адміністративний суд м. Києва

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов прокурора Нахімовського району м.Севастополя, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя, задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Севастопольський морський завод” (вул.Електриків, 26, м.Київ, 04176, код ЄДРПОУ 14312370) на користь Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, в розмірі 55338, 25грн. та Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, в розмірі 102638, 35 грн, а всього – 127  722 грн. (сто двадцять сім тисяч сімсот двадцять дві гривні) 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені  статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст.  293,  295 - 297 КАС України.

 

Суддя                                                                                      Я.І. Добрянська

Контактна інформація суду

Окружний адміністративний суд

міста Києва

01051, м. Київ,

вул. Петра Болбочана, 8, корп.1

(Керівництво суду, судді, канцелярія,

помічники та секретарі суддів)

03150, м. Київ,

вул. Велика Васильківська, 81а

(Судді, помічники та секретарі суддів)

E-mail: inbox@adm.ki.court.gov.ua

 Телефон для довідок:

    +38 (044) 591-55-64

Контакти для прийому запитів

 відповідно до Закону України

«Про доступ до публічної інформації»

Телефон: +38 (044) 591-55-63

E-mail: info@adm.ki.court.gov.ua

Графік роботи

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00

Пт. з 8:00 до 15:45

Обідня перерва

12-00 до 12-45

Графік прийому громадян

Керівництво Окружного адміністративного суду міста Києва проводить особистий прийом громадян, представників юридичних осіб, об’єднань громадян без статусу юридичної особи за наступним графіком:

 

Голова суду

Вовк Павло Вячеславович

Остання середа місяця з 09.00-11.00 год.


Заступник Голови суду

Келеберда Володимир Іванович

Другий і четвертий вівторок місяця з 09.00-11.00 год.


Заступник Голови суду

Аблов Євгеній Валерійович

Перший і третій понеділок місяця з 14.00-16.00 год.


Керівник апарату суду

Миронюк Дмитро Миколайович

Перший вівторок місяця з 14.00-16.00 год.